Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jönköpings Klätterklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jönköpings Klätterklubb.
Jönköpings Klätterklubb
Följ oss för uppdateringar
MEDLEMSAKTIVITET
Söndagen den 20/8 kl 10.00 - 15.30 kommer vi sätta upp topprep i Brunstorp för den som vill prova på klättring utomhus eller bara hänga en stund.
All klätterutrustning (sele, hjälm, repbroms, skor) finns att låna på plats. Har du egna grejer kan du använda det. För att få säkra krävs att man har grönt kort och använder grigri eller annan hjälplåsande broms. Annars finns det instruktörer på plats som hjälper till med den biten.
Det ni behöver ha med är något att äta och dricka beroende på hur länge ni kommer förbi samt kläder efter väder. Finns även ett café i närheten.
Klättringen tar uppehåll under åska och ställs in vid kraftig storm, nederbörd är dock inget som tas hänsyn till i övrigt.
Framåt 16.00 bjuder sedan klubben på korv vid lämplig grill om vädret tillåter och spelar en runda brännboll för de som har ork kvar. Mer information om det kommer på sociala medier när det närmar sig.
Kom när ni vill och stanna tills ni är nöjda, eller sväng förbi grillen om det där med klättring verkar jobbigt!
Parkering vid Brunstorps Café: 57.821612, 14.272230
Klippan: 57.824577, 14.271455
/JKK
Utvecklingsgruppen Träning | 23 jan, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera